MEGORAS Güvenlik Işık Bariyeri Emniyet Sensörü

MEGORAS BF101 Güvenlik Işık Bariyeri

Megoras teknoloji tarafından üretilmiş olan BF101 ışık perdesi sensörü, otomasyon sistemlerinde güvenlik gerektiren her türlü uygulamada kolaylıkla kullanılabilir.

BF101 Işık bariyerleri genellikle fabrikalarda gördüğümüz endüstriyel otomatik tip kapılar, soğuk hava depolarındaki otomatik kapılar, hangar kapıları veya farklı olarak yük asansörlerinde veya araç asansörlerinde çok sık kullanılan ve kullanılması gerekli olan sensördür. Ayrıca iş güvenliği ve işçi güvenliğinin arttırılmasıyla performans ve verimin artacağı düşünülerek eski tip pres makinaları gibi makinaların kullanıcının el ve kollarının sıkışması risk barındırdığı bölgelerde kullanılmaktadır.

BF101 Işık bariyeri ile insan uzuvlarından kol, bacak, kafa gibi her zaman dikkat edemediğimiz çarpmaların veya sıkışmaların olabileceği durumlarda risk taşıyan cihazlara kolaylıkla monte edilerek kullanılan endüstriyel sensördür.

BF101 Işık Bariyerinin bağlantısı yapılmadan ürün web sayfası incelenmeli kullanım kılavuzu da ayrıca okunmalıdır.

  • BF101 Işık perdesini örneğin otomatik kapı sistemlerinde kullanmak için algılamanın yapılması istenen iki tarafa sensörün montaj yerinden sabitlenmelidir.
  • Sensör çubukları sabitlendikten sonra bağlantılar için aşağıdaki referans edilmiş olan resimde görüleceği üzere bağlantı kabloları bağlanmalıdır.
  • Sensör ana ünitesinde yer alan ibarelerde görüleceği üzere Tx ve Rx 4 lü klemens bağlantı yerlerine çubuklardan gelen kabolar bağlanacaktır.
  • İlk önce Tx daha sonra Rx sensörlerinden gelen kablolar sıraları bozulmayacak şekilde paralel bağlantı yapılmalıdır. Bunun için montajı kolaylaştıracak ayrıca 4 lü kablodan kabloya geçiş klemensini de üreticiden istemeyi unutmayınız.
  • Kablo bağlantısı yapılırken + ve – uçlara dikkat ediniz. Kahve rengi kablo + / siyah renkteki kablo – klemensine gelmediği taktirde sensörde kalıcı hasara yol açılabilir.
  • Bağlantılar doğru yapıldığında sensörlerin kablo çıkışlarına yakın olan kısımda Kırmızı renkte ışık olacak. Bu güç ışığıdır.
  • Bu ışığı göremediğiniz taktirde bağlantılarınızı kontrol ediniz, bağlantıları yaparken hata yapmadıysanız üretici ile iletişime geçip teknik destek alabilirsiniz.