BF101 Boy fotoseli 180 cm uzunluğunda ışık perdesi olarak adlandırılan güvenlik sensörüdür. Kullanılan sensör çiftleri kendi aralarındaki haberleşmesinde özel protokolü sayesinde harici ortamlarda dış etkilerden etkilenmesi minimuma indirilmiştir. Infrared haberleşen ışın bariyerlerinin önünde bulunan UV filtreli fitili sayesinde aynı ışık dalga boyuna gelecek filtrelenmiştir. Bu sayede güneş ışığında 4 metreden sonra kullanılamayan boy fotosellerine göre çok daha yüksek performans göstermiş ve algılama mesafesi 10 metrelere çıkmıştır.

Emniyet fotoseli sensör kısımlarında herhangi senkronizasyon problemlerine karşı alınan yazılımsal ve donanımsal önlemler sayesinde de cihazın çalışma ömrü uzamasının yanı sıra sensörün kullanımında sağlamış olduğu güvenlik ve kararlı çalışması arttırılmıştır.

BF101 Boy fotoseli kararlı çalışması ve uzun mesafeli algılaması ile harici ortamlarda güneş ışığında da çalışması sayesinde otomatik kapı sistemlerinde de kullanılabilir. Algılama mesafesi, kararlı ve güvenilir çalışması sayesinde özellikle insan ve insanların kullanmış olduğu forkliftler gibi araçların giriş çıkış yaptığı uygulamalarda algılama gerektiren kapı geçişlerinde güvenliğin sağlanması için kullanımı önemli olan boy fotoselini tüm otomatik geçiş sistemlerinde güvenle iç veya dış ortamlarda kullanabilirsiniz.

BF101 Boy fotoselinin kullanımı da montajı da oldukça kolaydır. Sensörler BF101 Kullanım kılavuzunda da belirtildiği üzere uygun şekilde karşılıklı monte edildikten sonra elektriksel girişleri sensör ünitesi ile bağlantısı yapılmalıdır. Sonrasında sensör ünitesi olan ana ünite tarafından kontrol edilme işlemi başlar. BF101 Boy fotoselini, sensör kontrol ünitesinin cisim algıladığında sesli uyarı ve kuru kontak röle çıkışı vermesiyle uygulamanıza kolayca entegre edebilirsiniz.

Kontrol ünitesi arasında cisim algıladığı zaman uygulamacıya 220V AC / 10A kapasiteye kadar yükü anahtarlayabilmesi için röle çıkışı sağlamaktadır. Ayrıca uzun süreli cisimlerin algılanma durumlarında da sesli uyarı imkanı vermektedir. Bu sayede açık kalan otomatik kapıları veya sensör arasında bulunan cisimin tespiti kolayca tespit edilmektedir.Boy fotoselleri, emniyet fotosellerine göre daha fazla alan tarayacağı için özellikle otomatik kapı uygulamaları için kullanımı daha fazla önem kazanmıştır.

BF101 Boy fotoselleri ile sadece araçların geçmeyeceği uygulamalarda, forklift veya evcil hayvanlar gibi geçiş konumları farklı boylarda olan cisimlerin tespitini daha fazla alan taradığı için kolayca yapar ve olası kazaların önlenmesini sağlar.

BF101 Otomatik Kapı Boy Fotoseli Bağlantı Şeması

BF101 Kullanım Kılavuzu