IDC101 Kontrol ünitesi ile Soğuk Hava Depo Kapısı Kontrolü

Soğuk hava depo kapıları manuel olarak kontrol edildiğinde kullanıcıya yarattığı problemler ve iş gücü kaybının beraberinde kullanılan tesisin deponun efektif kullanımı açısından sorun oluşturacağından bu tip endüstriyel kapılar otomatik olarak kontrol edilmektedir. Türkiye’de de MEGORAS Teknolojinin ürettiği IDC101 Kontrol üniteleri ve soğuk hava depo kapılarına özel yan ürünleri ile birlikte otomasyon sistemi sağlıklı ve problemsiz olarak devreye alınmaktadır.

Gıda firmaları, soğutma firmaları gibi soğuk hava depoları olan, soğuk oda kapıları olan kullanıcılar IDC101 kontrol ünitesi kullanarak kapılarını otomatik olarak kontrol ederek güvenlik açısından da oldukça problemsiz bir sisteme sahip olmaktadırlar. IDC101 kontrol ünitesi ile otomatik kapının kalkış hızı, yavaşlaması ve ivmelenmesi ayarlanabilmektedir. Bunun dışında otomatik olarak kontrol edilen kapı kontrolü, kablosuz RF verici ile, ipli şalter ile veya pano üstündeki start butonu haricinde gelen harici buton ile de kontrol edilebilmektedir.

Soğuk hava depo kapıları yüzlerce kilogram ağırlığında çalışmakta olan aslında hızlı çalışmakta olduğu göz önünde bulundurulduğunda güvenliğin üst seviyede olması gerekli olduğu kapılardır. Otomatik kapıların giriş çıkışları genelde yüklü personel ve forklift gibi araçlarla olacağından burda noktasal emniyet fotoseli dışında ışık perdeleri kullanılması gerekiyor. Işık perdeleri ile de kapı geçişindeki alan 1800 mm uzunluğundaki sensör ile 16 ayrı noktadan taranarak temin edilmektedir.

Bu sayede el, kol, vücut korumasının beraberinde iş güvenliği bakımından da önemli bir güvenlik sağlanmıştır. Bu sayede kapı kontrolü hızlı, kapı güvenliği de üst seviyeye çıkarılarak sistem kontrol edilmektedir.

Kapı kontrolü uzaktan kumanda ile kesintisiz olarak sağlanabilmektedir. Aynı sistem içerisinde bir kumanda ile pek çok kapıyı kontrol edebilecek olan sistem farklı kontrol tipleri ile de kontrol edilebilmektedir. Kapının güvenliği için kullanılan ışık perdeleri kapının hareketli kanadında da güvenle çalışabilmektedir. Kullanılan elektronik cihazlar zorlu saha şartlarına dayanıklı, endüstriyel tipte olması önemlidir. Örneğin motor çalışmasında ortaya çıkan EMI veya fabrika elektriğindeki elektriksel dalgalanmalara olabildiğinde önlem alınmış endüstriyel tip elektronik sistemler kullanılmalıdır. Aksi taktirde sistem kararlı çalışmayacaktır. MEGORAS Teknoloji tarafından tasarlanan kontrol ünitesi ve ışık perdeleri bu ortamda problemsiz çalışmaktadır.

Kapı kontrolü uzaktan kumanda dışında ipli şalter ile kontrol edilebileceği aşağıda belirtilen videodan da görülebilmektedir. Forklift üzerinden kontrol için veya kumanda haricinde kontrol edilmesi istendiği durumlarda harici buton veya ipli şalterle de kontrol sağlanabilmektedir.

IDC101 kontrol ünitesi kapının kalkış hızı, yavaşlama ve ivmelenme hızlarını da ayrıca videolardan da görebilirsiniz. Bunun dışında kapı geçiş güvenliğinin sağlanması için kullanılan güvenlik ışın bariyerlerini de göreceğiniz üzere kapı hareketli kanadına sabitlenmiş olarak da kullanılabilmektedir. Zorlu saha şartlarına dayanıklı endüstriyel tip ürünler kullanılması gerekli olan bu ortamlarda MEGORAS teknoloji firması tarafından üretilen sistemler problemsiz ve güvenli kullanım sunmaktadır.